کانتینر

کانتینر


فروش کانتینر ، قیمت کانتینر ، خرید کانتینر ، اجاره کانتینر ، کانتینر ۲۰ فوت ، کانتینر ۴۰ فوت ، کانتینر ۶ متری ، کانتینر ۱۲ متری ، کانکس و کانتینر ، کانکس و کاروان ، کانتینر ویلایی ، کانتینر یخچالی ، کانتینر دست دوم ، کانتینر نو ، کانتینر اپن تاپ ، کانتینر بدون سقف ، کانتینر بغل بازشو ، تحویل کانتینر در تهران و بندرعباس و سایر نقاط ایران


کانتینر چیست و چه کاربردی دارد ؟

کانتینر جعبه فلزی بزرگی است با ابعاد استاندارد که کالا در آن قرار داده می‌شود و آن را به وسیله قطار یا کشتی یا هواپیما یا کامیون حمل می‌کنند؛ این واژه به کامیونی که چنین جعبه‌ای را حمل می‌کند نیز اطلاق می‌شود. ترابری به‌وسیله بارگنج‌ها را بارگنج‌بری (Containerization) می‌نامند. بارگنج بری سامانه‌ای چندگانه (intermodal) برای ترابریکالاست یعنی دارای ایستگاه‌هایی است که در آن‌ها می‌توان از یک شیوه ترابری به شیوه دیگر منتقل شد/ به این گونه ایستگاه‌ها، ایستگاه‌های چندگانه می‌گویند. در بارگنج‌بری آن از بارگنج‌های استاندارد ایزو استفاده می‌شود. این بارگنجهای استاندارد قابل بارگیری در کشتی‌ها، واگن‌ها و کامیون‌ها هستند. سه درازای استاندارد برای بارگنج‌ها وجود دارد: ۲۰۰ فوت، ۴۰ فوت و ۴۵۵ فوت.

کانتینرها از نظر نوع کاربری دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام برای یک نوع خاص از کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه حجم بسیار زیادی از کالاها از طریق کانتینر حل می‌شود و دلایل اصلی آن به شرح ذیل می‌باشد:

محافظت کالا در برابر حوادث طبیعی از جمله باران و آفتاب
محافظت کالا در برابر سرقت در طول مسیر حمل
راحتی تخلیه و بارگیری
راحتی صفافی یا دسته‌بندی کردن کانتینر در محوطه‌ها و کشتی
استفاده بهتر از فضای کشتی و انبار
بارشماری راحت

 منبع : ویکی پدیا


کانتینرها با کاربری های مختلف

کانتینر چادری یا اپن تاپاین کانتینرها دارای سقف قابل تعویض هستند و علاوه بر اینکه میتوان برای حمل کالا با ارتفاع زیاد مورد استفاده قرار بگیرند ، در برخی موادر میتوان برای پوشش کالاها از پارچه های برزنتی در سقف آن استفاده کرد.

کانتینر بغل بازشودر صورتیکه بخواهیم اجناس و کالا با حجم بیشتری را  درون کانتینرها قرار دهیم از کانتینر های بغل بازشو استفاده میکنیم . این کانتینرها با تعبیه یک درب از پهلوها این امکان را به کاربران میدهند.

کانتینر یخچالیبرای حمل و نقل و نگه داری مواد غذایی فاسد شدنی امثال گوشت و میوه از کانتینرهای با سیستم تهویه هوا و قابلیت تنطیم دما استفاده میشود که اصطلاحا به آن کانتینر یخچالدار Refrigerator Container میگویند. یکی از انواع کانتینرهای یخچالدار ، که به آن کانتینر سردخانه ای میگویند ، از پرمصرف ترین کانتینرهاا شرکت های مواد غذایی هستند.


کانتینر ها در ابعاد مختلف

کانتینر ۲۰ فوت : مشخصات عمومی کانتینر های ۲۰ فوت که اصطلاحا به کانتینرهای ۶ متری هم معروف هستند به قرار زیر است :
طول داخلی : ۵٫۹ متر (۱۹٫۴ فوت)
عرض داخلی : ۲٫۳۵ متر (۷٫۸ فوت)
ارتفاع داخلی : ۲٫۳۹۳ متر (۷٫۱ فوت)
عرض درب : ۲٫۲۸ متر (۷٫۶ فوت)
فضای داخل : ۳۳٫۲ متر مکعب (۱۱۷۲ فوت مکعب)
حداکثر ظرفیت بار : ۲۱۷۷۰ کیلوگرم (۴۷۹۰۰ پوند)

کانتینر ۴۰ فوت : مشخصات عمومی کانتینر های ۴۰ فوت که اصطلاحا به کانتینرهای ۱۲ متری هم معروف هستند به قرار زیر است :

طول داخلی : ۱۲٫۰۳۶ متر (۳۹٫۵ فوت) 
عرض داخلی : ۲٫۳۵ متر (۷٫۸ فوت)

ارتفاع داخلی (معمولی) : ۲٫۳۹۳ متر (۷٫۱ فوت)
ارتفاع داخلی (ارتفاع بلند) : ۲٫۶۹۷ متر (۸٫۱ فوت)
عرض درب : ۲٫۳۵ متر (۷٫۸ فوت)
فضای داخل (معمولی) : ۶۷٫۷ متر مکعب (۲۳۹۰ فوت مکعب)
فضای داخل (ارتفاع بلند) : ۶۶٫۶ متر مکعب (۲۶۹۴ فوت مکعب)
حداکثر ظرفیت بار (معمولی) : ۲۶۷۸۰ کیلوگرم (۵۹۰۴۰ پوند)
حداکثر ظرفیت بار (ارتفاع بلند) : ۲۵۹۸۰ کیلوگرم (۵۸۴۵۰۰ پوند)


کانتینر 40 فوتکانتینر 20 فوت